Zalety i wady sesji studyjnej i outdoorowej
Przygotowując się do sesji zdjęciowej, pojawia się podstawowe pytanie – czy wykonamy ją w studiu czy lokalizacji plenerowej. Każda z nich ma swoje wady i zalety, w zależności od ostatecznego celu, jaki chcemy uzyskać.
Zalety sesji studyjnej
Jeśli planujesz wykonanie sesji studyjnej, możesz cieszyć się następującymi zaletami:
1. Nie musisz martwić się o pogodę. Nie obawiaj się, czy w dniu w którym ma odbyć się sesja będzie padać, czy nie. Bez względu na pogodę w studiu zawsze można wykonać sesję zdjęciową w komfortowych warunkach. Lokalizacje wewnętrzne, zwłaszcza studia fotograficzne, pozwalają również bawić się efektami i lampami. Nie musisz martwić szukaniem dodatkowych źródeł światła.
2. Lokalizacje wewnętrzne są wygodne. Studia fotograficzne mają klimatyzację, gniazdka elektryczne do akumulatorów i ładowarek, garderoby oraz inne udogodnienia, które mogą pomóc w organizacji udanej sesji zdjęciowej. Ponadto możesz w pełni kontrolować panujące warunki i wykonać zdjęcie z tym samym oświetleniem w pierwszej i ostatniej minucie sesji. Ma to znaczenia jeśli mamy duży zespół i pierwsza osoba ma mieć takie samo światło jak czterdziesta. Do tego ten sam setup oświetleniowy można stworzyć na kolejnych sesjach nawet w odstępie kilku lat. Umożliwia to zachowanie stałości zdjeć dla nowych osób w zespole.
3. Fotografia we wnętrzach zapewnia prywatność. Jeśli nie czujesz się pewnie przed obiektywem lub krępują Cię osoby trzecie dobrze jest zacząć sesję i nauczyć się pozować w zaciszu studia zdjęciowego. Drugą część sesji można wykonać w warunkach outdoorowych i czuć się na niej swobodnie.
Wady sesji studyjnej
Chociaż sesja wykonywana w studiu ma niekwestionowane zalety ułatwiające pracę, ma również kilka wad, oto one:
1. Monotonna sceneria. Studio to najczęściej białe, czarne, szare jednolite tło. Można oczywiście wykonać sesję na bardziej krzykliwych kolorach ale tło za osobą fotografowaną będzie nadal raczej jednolite. Możliwe jest zaaranżowanie scenerii ale zazwyczaj jest to jedna, dwie na studio zdjęciowe i może to generować dodatkowe koszty np; sceneria gabinetu. Próżno jednak szukać ciekawego rozmytego tła biznesowej lub industrialnej scenerii.
2. Sztuczne światło. Mimo, że studio zdjęciowe wyposażone w profesjonalne lampy oddaje bardzo dobrze kolorystykę to jednak naturalnego światła nic nie zastąpi. Fotograf, który potrafi wykorzystać światło zastane w sesjach plenerowych może stworzyć klimat zdjęć, który ciężko odtworzyć w studyjnych warunkach.
3. Gabaryty studia. Bardzo często tło, na którym fotografujemy jest za małe i nie zmieścimy na nim np. 20 osobowego zespołu czy przedsiębiorcy, który chciałby sesje ze swoim motocyklem.
Zalety sesji outdoorowej
Wielu fotografów wybiera sesje outdoorowe ze względu na oferowane przez nie możliwości. Oto najważniejsze zalety:
1. Fotografia outdoorowa to nieograniczone możliwości pod względem wyboru scenerii. Możesz wybrać dowolne tło pasujące do charakteru danej osoby lub identyfikacji wizualnej firmy. Nie ma tylu ograniczeń gabarytowych jak w fotografii studyjnej więc sesja grupowa zespołu czy zdjęcie floty firmy transportowej jak najbardziej wchodzi w grę.
2. Fotografia outdoorowa to duża ilość światła naturalnego. Światło słoneczne daje bardzo naturalny efekt finalny zarówno jeśli chodzi o plastykę na zdjęciu jak i odwzorowanie kolorów. Często zmieniające się warunki np; ostre słońce, a po chwili chmury nadają sesji różnorodności. Możemy też zarządzać tym efektem robiąc zdjęcia w pełnym słońcu, cieniu budynków czy klimatycznych zdjęć przy zachodzie słońca.
3. Wykorzystanie elementów otoczenia. Podczas sesji plenerowej możemy wykonać zdjęcia w kawiarni, strefie chilloutu, parku, plaży i wykorzystywać elementy jak ławki, murki czy ciekawe ściany. Połączenie kreatywności fotografa i szczerych chęci klienta może zaprocentować ciekawymi zdjęciami.
Wady sesji outdoorowej
1. Brak prywatności. Lokalizacje sesji outdoorowej są otwartymi przestrzeniami, co może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli są pełne przechodniów. Osoba fotografowania może krępować się przed obcymi osobami, a oni sami mogą pojawiać się w kadrze. Należy również uważać na inne niepożądane elementy miejskiej scenerii jak kosze na śmieci, billboardy czy znaki drogowe. Bardzo często w konkretnych lokalizacjach jest zakaz wykonywania zdjęć więc pozornie świetne miejsce może okazać się terenem prywatnym.
2. Brak udogodnień. W sesjach plenerowych trzeba się liczyć z brakiem garderoby, wieszaków, lustra, toalet czy zaplecza socialnego. W upalne dni nie będzie również klimatyzacji 😉
3. Warunki atmosferyczne. Oczywiście, istnieją prognozy pogody, ale zawsze może pojawić się element nieprzewidywalności w postaci nagłych opadów deszczu lub burzy. Na efekt finalny zdjęć może wpłynąć również silny wiatr rozwiewający włosy czy ostre słońce, które razi fotografowaną osobę. W okresie zimowym wykonanie sesji na zewnątrz to nic przyjemnego z racji niskiej temperatury, z kolei w okresie letnim możemy spotkać się z paraliżującym upałem i spływającym makeupem. Podczas planowania sesji outdoorowej musimy pamiętać, że organicza nas zachodzące słońce, które np.; w Październiku może zajść już około 16:00. Każde opóźnienie może więc bezlitośnie skrócić czas sesji. Ciężko jest też wtedy wykonać sesję dla osób pracujących na etacie, bo ich czas pracy kończy się po zachodzie słońca.
Reasumując zarówno studio i plener ma swoje zalety i wady. Ważne, żeby skupić się na zaletach każdej z tych scenerii i połączyć sesję studyjną z outdoorową dla pełnego zadowolenia i różnorodności zdjęć.