Żyjemy w czasach, w których (prawdopodobnie) więcej osób spotykamy online niż twarzą w twarz. Dotyczy to nie tylko sfery prywatnej, ale – coraz częściej – również biznesowej. To obraz staje się narzędziem komunikacji, a często decyduje również o tym, czy do niej w ogóle dojdzie. O tym, dlaczego jest  tak ważne jest mówienie o sobie (profesjonalną) fotografią, piszemy w dzisiejszym artykule.

Liczy się pierwsze wrażenie

Prezentując swoją firmę na rynku – za pośrednictwem stron internetowych, mediów społecznościowych lub materiałów drukowanych – Twój portret jest często pierwszym komunikatem, który otrzyma klient. To okazja, aby zwrócić na siebie uwagę oraz wywrzeć dobre pierwsze wrażenie.

Portrety biznesowe nadają firmie charakter i osobowość

Czy wiesz, że zakładka „o nas” jest jedną z najczęściej odwiedzanych podstron na firmowej stronie internetowej? Profesjonalne portrety managerów i pracowników powodują, że klienci oraz kontrahenci nabierają zaufania do zespołu. Wiedzą (i widzą) również,  z kim się kontaktują – to niezwykle ważne przy tworzeniu relacji biznesowych. Ujednolicone zdjęcia (pracownicy pozujący w odpowiednich stylizacjach) świadczą o tym, że firma zwraca uwagę na estetykę i dbałość o szczegóły. Oprócz tego warto pokazać firmę w codziennych zaaranżowanych sytuacjach, aby potencjalni klienci mogli zobaczyć panującą dobrą atmosferę, zgrany zespół oraz miejsce, w którym pracują. Działa to również bardzo dobrze na wizerunek firmy okiem przyszłych nowych pracowników.

Portrety biznesowe wykorzystasz w materiałach marketingowych

Fotografie wykonywane do dokumentów czy przez amatorów nigdy nie będą dobrym materiałem marketingowym! Są zazwyczaj poważne i nie wychodzimy na nich korzystnie. Kreowanie wizerunku to coś znacznie więcej niż zwykłe zdjęcie, chwytliwy slogan lub logo. To także emocjonalna więź, którą nawiązujesz z klientami. Innymi słowy: Twoja twarz to część reklamy firmy. Przedsiębiorcy używają materiałów marketingowych, aby wymieniać informacje dotyczące towarów i usług, a Twój portret związany jest z większością działań, które prowadzisz wraz z firmą. Portrety biznesowe dobrze prezentują się więc w firmowych mediach społecznościowych, stronach www oraz w stopce maila.

Profesjonalny portret biznesowy – czyli jaki?

Na portret biznesowy składa się planowanie sesji, jej przygotowanie, odpowiednio dobrany sprzęt oraz doświadczenie fotografa. W przypadku wykonywania tego rodzaju zdjęć powinno być zaplanowane być wszystko – od stylizacji osób pozujących, tła, oświetlenia, aż po późniejszą edycję zdjęć. Kontrolowanie wszystkich tych czynników pozwala na stworzenie portretu, który najlepiej spełni swoją funkcję.

Portret przedstawiający wizerunek pracowników Twojej firmy powinien pokazywać ich profesjonalizm i otwartość, czyli to, czego większość ludzi szuka, nawiązując współpracę. Warto postawić na autentyczność i pokazać wizerunek biznesowy firmy w możliwie naturalny ale profesjonalny sposób.  Odpowiednie oświetlenie, sprzęt i tło to tylko szczegóły fragmenty skomplikowanego procesu. Właściwy fotograf biznesowy przeprowadzi Cię jednak przez sesję tak, by była ona zarówno przyjemna, jak i efektywna.

mężczyzna z laptopem