Co zrobić, by okulary dobrze wyglądały na zdjęciu? Garść porad od agencji fotograficznej z Krakowa

  1. Strona główna
  2. Q&A
  3. Co zrobić, by okulary dobrze wyglądały na zdjęciu? Garść porad od agencji fotograficznej z Krakowa

Dobrze wiemy, że fotografowanie osób w okularach to sztuka wymagająca nieco więcej pracy. Często światło padające z zewnątrz odbija się w okularach, zasłaniając oczy modelki czy modela lub powodując inne niepożądane rezultaty wizualne. Jak uniknąć niechcianych efektów i zadbać o to, by fotografowana osoba wyglądała korzystnie? Dziś  zdradzimy kilka przydatnych wskazówek.

Zdjęcie w okularach – jak się przygotować?

Przede wszystkim okulary muszą być czyste. Wszelkie pyłki, ślady palców czy plamy po wodzie muszą zniknąć ze szkieł. To bardzo ważna kwestia, ponieważ na zdjęciu dokładnie widać wszelkie tego typu zanieczyszczenia. A to zdecydowanie psuje odbiór zdjęcia.

Po drugie, należy pamiętać, by na sesję nie zabierać okularów fotochromowych. Takie szkła dopasowują się do natężenia oświetlenia – w zależności od potrzeb, rozjaśniają się lub ciemnieją. Mimo, że odczekamy aż zmienią się one z przeciwsłonecznych na transparentne to na zdjęciu będzie widać delikatny zółty kolor przez który oczy na zdjęciu wyglądają niekorzystnie.

Jeśli jest taka możliwość, warto zabrać ze sobą na sesję kilka par okularów. W zależności od tego, jakie szkła są umieszczone w oprawkach, mogą one inaczej wyglądać na zdjęciach. Bardzo często nasi klienci przychodzą z drogimi, świetnie sprawdzającymi się na codzień okularami z zewnętrznym antyrefleksem, który niestety odbija światło z charakterystycznym niebieskim kolorem.

Sposoby na dobre zdjęcia w okularach

Chcąc, by okulary dobrze wyglądały na zdjęciu, trzeba zwrócić uwagę na kąt padania światła. Jeśli światło będzie padało prosto na szkła będą widoczne odbite źródła światła ( lampa błyskowa, okno) Jeśli na sesji zdjęciowej ustawimy głowę pod odpowiednim kątem (często to kwestia minimalnego obniżenia brody) unikniemy odbić w okularach. Pomaga w tym również wysokość studia zdjęciowej, ponieważ możemy ustawić lampę błyskową dużo wyżej aby kąt padania światła na okulary był odpwiedni nawet gdy głowa modela jest prosto. Dużo łatwiej wykonać zdjęcia w okularach gdy sesja zdjeciowa odbywa się w studiu – mamy wtedy pełną władzę nad światłem. Dużo trudniej jest przy sesji biznesowej w biurze u klienta, bo źródeł odbić światła może być wiele (okno, podłoga, ściana, inne elementy biura). Tego typu odbicia są też dużo cięższe do usunięcia w postprodukcji. A jeśli mowa już o retuszu zdjęć, to w wielu przypadkach da się usunąć niechciany refleks w okularach – jest to jednak czasochłonny zabieg i nie zawsze się udaje.  Ciekawym pomysłem na zdjęcie w okularach jest trzymanie ich w ręcę blisko twarzy. Pozbywamy się niechcianych odbić, a mimo, że nie mamy ich na nosie to dajemy światu znać, że na codzień je nosimy.

Reasumując z pełną odpowiedzialnością polecamy robić zdjęcia w okularach. Dodają one odpowiedniego charakteru, powagi i profesjonalizmu. Warto wiedzieć jakie mogę być trudności podczas zdjeć biznesowych w okularach ale jak sobie z nimi poradzić proszę zostawić już nam.