Co to jest efekt mory? Jak powstaje i czy można go usunąć? Wyjaśnia profesjonalny fotograf

  1. Strona główna
  2. Q&A
  3. Co to jest efekt mory? Jak powstaje i czy można go usunąć? Wyjaśnia profesjonalny fotograf

Fotografia to zajęcie, które kryje w sobie wiele niuansów. Trzeba dopasować odpowiedni obiektyw do fotografowanych obiektów, dobrze ocenić natężenie światła, jakie jest potrzebne do uzyskania zamierzonego efektu na zdjęciu lub też obrabiać graficznie zdjęcia, by jak najdokładniej oddawały rzeczywisty wygląd przedmiotów lub postaci na nich. Jednym z niepożądanych zjawisk, z jakim zmagają się fotografowie, jest efekt mory, który powstaje na niektórych zdjęciach. Czym on jest oraz jak można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.

Efekt mory – czym jest i jak powstaje?

Mora to nic innego, jak znane nam wszystkim, niewyraźne, zlewające się w jedną całość lub sprawiające wrażenie labiryntu obszary na zdjęciach. Możliwe, że wiedziałeś to w domu na firance czy gęstym sitku. Na sesji zdjęciowej powstają one najczęściej podczas fotografowania przedsiębiorców w koszulach lub marynarkach o drobnym i kontrastowym wzorze. Są to bardzo indywidualne przypadki, bo często na pierwszy rzut oka dana tekstura powinna robić efekt mory, a finalnie tak nie jest. Z drugiej strony na pozór gładka marynarka może taki efekt zrobić.

Efekt mory powstaje w wyniku nałożenia się dwóch siatek – jednej tworzonej przez matrycę aparatu, a drugiej przez strukturę tkaniny. Gdy wzór na materiale jest bardziej zagęszczony, niż jest to w stanie rozróżnić matryca, na zdjęciu pojawiają się niepożądane artefakty. Często towarzyszy im aberracja chromatyczna, nadająca morze charakterystyczny fioletowo-niebieski odcień.

Czy morę można usunąć ze zdjęcia?

Obecne narzędzia pozwalają na usunięcie tego efektu, ale wszystko zależy od danego przypadku. Najprościej jest oczywiście skopiować część tekstury, na której tego efektu nie ma i wkleić tam gdzie jest. Czasami pomaga selektywne zblurowanie mory czy desaturacja. W profesjonalnym oprogramowaniu do obróbki zdjęć dostępnych jest również wiele wbudowanych opcji, które pozwalają skutecznie walczyć z niechcianym efektem. Zamiast starać się usunąć efekt mory w postprodukcji, oczywiście lepiej jest zapobiegać jego powstawaniu. Jak unikać powstawania efektu mory? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Zabranie ze sobą kilku stylizacji, a następnie zrobienie zdjęć testowych. Pokażą one, czy problem z morą rzeczywiście występuje – jeśli tak, wówczas należy założyć inną bluzkę lub koszulę, najlepiej taką bez drobnych wzorów i o jednolitej kolorystyce.
  • Użycie sprzętu o wyższej rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość sensora, tym większa jest liczba pikseli, co umożliwia rejestrowanie nawet drobnych szczegółów.
  • Testowanie różnych odległości lub zmiana kąta robienia zdjęć. Niekiedy drobne zmiany w jednym z tych obszarów pozwalają uniknąć mało estetycznego efektu.
  • Zmniejszenie ostrości aparatu. Tryb wysokiej ostrości podkreśla najdrobniejsze krawędzie ostrych wzorów, co powoduje nieestetyczny efekt mory. Zmniejszenie ostrości aparatu w ustawieniach powinno pomóc.
  • Zastosowanie filtra dolnoprzepustowego. Niektóre sprzęty są wyposażone w tego typu filtr, który eliminuje efekt mory, sprawiając, że obraz staje się nieco bardziej miękki.
  • Użycie filtra optycznego. Kolejnym rodzajem filtra, który pomaga w ograniczeniu efekty mory, jest filtr optyczny. Umieszcza się go przed obiektywem, aby uzyskać efekt rozproszonego światła.

Powyższe techniki można stosować razem lub wypróbowywać każdą z nich oddzielnie. Skuteczność redukowania efektu mory rośnie wraz z praktyką, dlatego warto eksperymentować. Rozwiązania zapobiegające efektowi mory są kluczowe podczas profesjonalnych sesji, takich jak fotografia biznesowa , gdzie precyzja i jakość zdjęć mają ogromne znaczenie.