Biznesowa sesja zdjęciowa – co zrobić z dłońmi podczas pozowania?
Czasami sesja zdjęciowa bywa dość stresująca dla osoby fotografowanej. Ktoś, kto na co dzień nie staje przed obiektywem, może nie wiedzieć, jak się ustawić, jaki wyraz twarzy przybrać, by nie wyglądać sztucznie oraz jak ułożyć ręce. Podzielimy się dzisiaj swoim doświadczeniem i zostawiamy wskazówki, co zrobić z dłońmi podczas pozowania. Nasi klienci korzystają z nich, pozując do fotografii biznesowej w Krakowie i innych miastach, w których pracujemy.
5 sprawdzonych sposobów na ułożenie dłoni podczas zdjęć
Podczas sesji biznesowej chcemy, by osoby fotografowane wyglądały naturalnie oraz profesjonalnie. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wiele z nich ma problem z odpowiednim ułożeniem dłoni. Nie wiedząc, co z nimi począć, mogą uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Oto kilka sprawdzonych pomysłów:
1. Założenie rąk
To postawa, która często wzbudza niechęć i kojarzy się z pozycją zamkniętą. Wcale tak nie jest i nie warto jej unikać. To dość naturalna i komfortowa dla wielu ludzi pozycja. Mowa ciała człowieka nie koncentruje się jedynie na układzie rąk. Jeśli pozująca osoba doda do tego naturalny uśmiech to wyjdzie na pewną siebie i gotową do działania postać. Minusem tej pozy jest to, że przy źle dobranej marynarce może powodować niepożądane zagięcia i uniesienia garderoby. Na szczęście część z tych rzeczy da się poprawić podczas pozowania lub w photoshopie.
2. Dłoń pod brodą
To poza dobra zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Dość naturalna, pokazująca że jesteśmy skupieni, skoncentrowani, pewni siebie. Dłoń na pierwszym planie może wyeksponować obrączkę, biżuterie, zegarek czy zadbane dłonie. Ponadto w tej pozie można łatwo ukryć drugi podbródek co cieszy wielu pozujących.
3. Ręce w kieszeni, na marynarce, trzymacie mankietów
Obserwujemy, że dla dużej części naszych klientów obie dłonie w kieszeni lub jedna w mieszeni a druga poprawia marynarkę to bardzo naturalna poza. Dłonie w kieszeni mogą mieć skojarzenia z niekulturalna postawą ale wbrew tym szkolnym przekonaniom pozujące osoby korzystnie wychodzą na zdjęciu i często wybierają właśnie te zdjęcia. Do tego u Panów pozujących w koszuli i marynarce korzystną pozą będzie również trzymanie/poprawianie mankietów.
4. Trzymanie w dłoniach przedmiotu
Częstym ratunkiem w sytuacjach stresowych, gdy nie wiadomo, co zrobić z rękami, jest posłużenie się dodatkowymi przedmiotami. Są to najczęściej przedmioty codziennego użytku lub sprzęt z naszej branży. Może to być tablet służący do pracy, telefon, długopis lub pióro, a także filiżanka kawy. Trzymając wybrany atrybut, osoba fotografowana może poczuć się pewniej i wypełnić czymś puste dłonie. Sprawdzą się one również przy pozach siedzących przy stole. Jeśli chodzi o branżowe atrybuty to np; stetoskop u lekarza czy dalmierz u architekta. Jeśli sesja odbywa się w przestrzeni biurowej można wykorzystać też rekwizyty, które się tam znajdują. Osoba na zdjęciu może oprzeć ręce o blat, szafkę czy trzęsło.
5. Ręce wzdłuż tułowia lub złożone na brzuchu.
To proste, niewymagające lecz sprawdzone pozy. Przy zdjęciach z rękoma wzdłuż czujemy się niekorzystnie na sesji i tak też jest na zdjęciu. Jednak fotografie są często kadrowane i jeśli utniemy kadr przy klatce piersiowej nie będzie widać co dzieje się z dłońmi, a nasza odzież nie będzie się niekorzystniej układać. Ręce złożone lub splecione na brzuchu to naturalna, nierzucająca się w oczy poza, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Można ją również wykadrować jak w poprzednim przypadku.