Zwykle staramy się, aby wyjść na zdjęciach jak najbardziej korzystnie – uśmiechnięci, pozując z lepszego profilu na tle ładnych krajobrazów. I nic w tym dziwnego. Czasami jednak musimy wykonać zdjęcia o ściśle określonych parametrach, stosując się do wytycznych. 

Jak powinny wyglądać takie zdjęcia i kiedy są nam potrzebne – tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Zdjęcia do dokumentów

Miejscami, które wymagają od nas konkretnego typu zdjęć, są urzędy. Tak jak istnieją określone reguły wypełniania wniosków, tak samo wymogi zdjęć do dokumentów są szczegółowo opisane. 

Zdjęcia poważne, bez uśmiechu i na neutralnym tle wykorzystuje się do:

  • dowodu osobistego;
  • prawa jazdy;
  • paszportu.

Jak powinno wyglądać właściwe zdjęcie do dokumentów?

To podstawowe dokumenty, gdzie zdjęcie powinno jak najlepiej oddawać nasz wygląd. Twarz ma być dobrze widoczna i zajmować około 70% zdjęcia. Wymagane jest ustawienie frontem do aparatu, naturalny wyraz twarzy oraz zamknięte usta, bez uśmiechu. Wyraźnie widoczne oczy, gładko ułożone włosy, które nie zakrywają konturów twarzy i brak nakrycia głowy – to kolejne wytyczne zdjęcia do dokumentów.

Przy tego typu fotografiach nie należy zmieniać koloru skóry ani nanosić poprawek wpływających na kształt twarzy. Chodzi o to, abyśmy byli jak najbardziej podobni do siebie ze zdjęcia w przypadku kontroli tożsamości. 

Profesjonalne zdjęcia gwarancją sukcesu

Jak widać, zdjęcie do dokumentów wymaga spełnienia kilku zasad i nadania mu określonego rozmiaru. Inaczej zostanie odrzucone przez system komputerowy, który dokładnie sprawdza parametry dostarczonej fotografii. 

Szczerze? My też nie lubimy tego typu zdjęć. O wiele bardziej zależy nam na obserwowaniu Was, gdy jesteście uśmiechnięci w zespole w pracy, albo gdy opowiadacie o cechach Waszych produktów. Z chęcią opowiemy to sesją zdjęciową: wizerunkową, biznesową lub eventową. Za pomocą dobrych zdjęć możemy w korzystny sposób przedstawić fotografowane osoby tak aby w końcu podobały się sobie na zdjęciach.

zdjęcie bez uśmiechu