Musisz zrobić zdjęcie biznesowe, a rano wyskoczyła Ci opryszczka? A może jesteś na wyjeździe i chętnie uwieczniasz swoje przygody za pomocą selfie? Wszystko jest dobrze, dopóki nie oglądasz później swoich zdjęć. Wtedy okazuje się, że przy dużych zbliżeniach twarzy widać zmarszczki lub przebarwienia, których nie przykrył puder. Co wtedy robić? Czy niedoskonałości na twarzy można usunąć przy retuszu zdjęć? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Obróbka i retusz zdjęć? Rób to z głową!

W internecie dostępnych jest mnóstwo programów i aplikacji do szybkiej obróbki zdjęć. Można znaleźć wśród nich te mniej lub bardziej profesjonalne. Często przed opublikowaniem fotografii w mediach społecznościowych staramy się nieco poprawić jej wygląd. Czy to złe? Niekoniecznie. Czy przy nadmiernym retuszu możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego? Oczywiście.

Obecnie modna obróbka zdjęć to taka, w której mamy naturalne kolory i kontrasty. Nie warto przesadzać z podkręcaniem kolorystyki czy przerysowywaniem zdjęć. Na pewno zyskasz jeśli Twoje zdjęcie będzie miało dobrze oddaną kolorystykę, odpowiedni stosunek świateł do cieni i nieprzesadzony kontrast/teksturę. Na pewno minęły już czasy jaskrawych twarzy, trawy czy nieba.

Szczególnie warto uważać podczas retuszu zdjęć twarzy. Oczywiście – drobne poprawki są dopuszczalne, jednak dobrze jest znać umiar w upiększaniu się. Usunięcie niechcianego pryszcza, zmarszczki, blizny czy ciemnych sińców pod oczami to nic złego. Czasami dzięki małej zmianie jesteśmy w stanie poprawić odbiór zdjęcia, a przy tym poczuć się lepiej. Jednak nadmierne wygładzanie wszystkich zmarszczek czy całkowita zmiana odcienia skóry nie wygląda już korzystnie. Łatwo można uzyskać efekt sztucznej maski na twarzy, przez co zdjęcie przestaje być wiarygodne. 

Czego nie robić podczas obróbki zdjęć?

Zdecydowanie odradzamy nadmiernego wygładzania twarzy czy usuwanie ze zdjęć znaków szczególnych – zwłaszcza w przypadku zdjęć biznesowych. Charakterystyczny pieprzyk na twarzy lub odcień karnacji to elementy, które nas wyróżniają, dlatego nie warto ich zmieniać. Brak naturalnej cery i delikatnych niedoskonałości od razu zdradzi przesadne prace nad retuszem. Pamiętajmy, że zdjęcie po obróbce nadal ma w sposób wiarygodny oddawać nasz rzeczywisty wygląd a nie działać na naszą niekorzyść. 

Odradzamy też nadmierne zmiany kształtu twarzy, oczu czy sylwetki. Sprawne oko szybko zauważy przesadne zmiany, a zdradzić może nas skrzywiona prosta linia w tle lub rozciągnięte piksele. Można poprawić te elementy ale najlepiej takie korekcje robić na zdjęciu z profesjonalnego aparatu oraz przez trzecią z doświadczeniem, która „na chłodno” obrobi zdjęcie. 

Jeśli myślisz o sesji zdjęciowej, jednak boisz się, że skóra Twojej twarzy nie będzie chciała współpracować, sprawdź, w jaki sposób fotograf, którego chcesz zatrudnić, dokonuje poprawek. W PIX Agency organizujemy profesjonalne sesje zdjęciowe, oznacza to, że prowadzimy je „od A do Z” – wiemy, jak przygotować światło, by skóra wyglądała zdrowo i atrakcyjnie, w obróbce zdjęć stosujemy umiar. Zależy Ci na zdjęciach, które Cię zadowolą, a jednocześnie będą naturalne? Śmiało, skontaktuj się z nami.

obróbka zdjęć