Powiedzmy sobie wprost – fotografia dostępna jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Producenci smartfonów prześcigają się w projektowaniu urządzeń, które umożliwiają wykonywanie zdjęć o jakości billboardowej.  Jeśli jednak chcesz wywołać zdjęcia w formie plakatu lub fototapety, powinieneś wiedzieć, jak się do tego przygotować – od jakości obrazu zależy bowiem to, jak fotografie będą wyglądały po wydruku. O tym w dzisiejszym artykule.

Rozmiar pliku ma znaczenie

Do niedawna karty pamięci miały na tyle małą pojemność, że martwiliśmy się o brak miejsca po wykonaniu zaledwie kilkudziesięciu zdjęć. Zwykle oznaczało to dostosowanie rozmiaru plików zrobionych fotografii do małego, średniego lub dużego JPEG. Problem tego formatu polegał jednak na tym, że po wydrukowaniu zdjęcia w większym rozmiarze niż ten standardowy obraz znacząco tracił na jakości.

Na szczęście czasy te mamy już za sobą! Karty pamięci są dziś i bardziej pojemne, mnie zawodne i… tańsze. Jeśli planujesz wydruk w większym formacie, ustaw jakość obrazu w aparacie na RAW. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwości edycji zdjęcia będą większe co przełoży się na jakość zdjęcia nawet przy wydruku dużego formatu.

Więcej megapikseli oznacza lepszy obraz

No dobrze, zanim jednak opowiemy więcej o wydruku zdjęć, warto zacząć od podstaw, czyli od pikseli. Sam piksel jest pojedynczym fragmentem obrazu, najmniejszym elementem, na jaki można podzielić zdjęcie. Co pewnie niektórych zaskoczy – może mieć tylko jeden kolor. Zdjęcie składa się z siatki tysięcy pikseli, każdy ma inną barwę, połączone ze sobą tworzą kompletny obraz. Możesz zobaczyć piksele, jeśli otworzysz zdjęcie w programie do edycji i powiększysz do momentu, w którym pojawią się pojedyncze bloki kolorów.

Średniej klasy aparaty kompaktowe mają rozdzielczość 10 megapikseli. Dla porównania – popularne lustrzanki robią zdjęcia na około 18 megapikseli, a profesjonalne posiadają matryce nawet kilkudziesięciu. Fotografie wykonane aparatem o wysokiej rozdzielczości obrazów dają możliwość realizacji wydruków wielkoformatowych. Oznacza to, że im więcej pikseli ma aparat, tym większe i bardziej szczegółowe zdjęcie możemy wydrukować. Wpływ jednak ma również stosunek wielkości matrycy do ilości megapixeli. Jeśli na małej matrycy będzie „upchanych” dużo megapixeli może to negatywnie wpływać na szumy i rozpiętość tonalną. Nie zawsze więc im więcej tym lepiej. Jeśli na pełnoklatkowe matrycy mamy między 18-24 megapixele jest to optymalna wartość. Wśród profesjonalnych fotografów jest nadal wieli zwolenników małych matryc rzędu 12 megapixeli.

Praca z DPI

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rozdzielczości obrazów? Istotnym zagadnieniem jest DPI (Dots Per Inch). Za pomocą tego wskaźnika drukarka informuje nas, z jaką gęstością drukuje zdjęcie lub plakat.  Im wyższa rozdzielczość, tym dokładniej oddać można szczegóły.

Aby otrzymać najwyższej jakości odbitki fotograficzne, zleca się uzyskanie 300 DPI. 250 DPI stosowane jest podczas wydruków niewielkich plakatów w formacie B1, B2, A1 lub A2.

fototapeta